Niewiele osób słyszało zapewne o Cleantech Group, za to chyba każdy słyszał o Facebooku. Obie firmy ogłosiły niedawno, że wspólnie zajmować się będą opracowywaniem nowych sposobów ratowania środowiska naturalnego.
Marketing ekologii
Ekologia i technologia mogą iść ramię w ramię, przynajmniej tak uważa Cleantech Group, firma marketingowa, która specjalizuje się we wprowadzaniu na rynek nowych produktów z branży zielonej technologii. Firma prowadzi między innymi platformę internetową, na której niewielkie przedsiębiorstwa, które mają pomysły na lepsze rozwiązania odnośnie oszczędzania energii albo gospodarowania (ograniczonymi) zasobami środowiska naturalnego, mogą się nimi pochwalić w nadziei, że zostaną one dostrzeżone przez inwestorów – rządowych bądź prywatnych. To jednak było za mało, a szefowie Cleantech Group postanowili, że ich platforma powinna stać się bardziej społecznościowa. W tym celu zwrócili się o pomoc do Facebooka, co zaowocowało porozumieniem pomiędzy Facebookiem a Cleantech Group, które ma wykorzystywać potencjał obu firm.
Porozumienie zakłada stworzenie programu, którego celem będzie znalezienie nowych sposobów podnoszenia poziomu świadomości użytkowników mediów społecznościowych na temat ekologii. Na pierwszy ogień poszedł konkurs o nazwie Cleantech Goes Social, w ramach którego użytkownicy mają zgłaszać koncepcje aplikacji na Facebooka, które zwracałyby uwagę opinii publicznej na problem kurczących się zasobów naturalnych, problem pozyskiwania energii, zrównoważonego rozwoju. Projekt ma zmotywować społeczności do współpracy przy problemach energetycznych i surowcowych, a biorąc pod uwagę ponad miliard użytkowników Facebooka, skala zainteresowania może zaskoczyć nawet organizatorów.
Potencjał społeczności
Uczestnicy konkursu musieli do 4 marca wypełnić zgłoszenie i wysłać krótką prezentację multimedialną, w której należało dokładnie opisać swój pomysł. Wszystkie zgłoszenia zostały ocenione na podstawie kilku kryteriów: wpływu na środowisko, innowacyjności, prawdopodobieństwa realizacji i użyteczności. Wśród wszystkich nadesłanych projektów, trzy finałowe zostały ocenione przez siedmiuset uczestników dwudniowej konferencji Cleantech Forum w San Francisco. Autor zwycięskiej koncepcji otrzyma 25 tys. dolarów, a organizatorzy akcji pomogą mu ją zrealizować.
„Nowe, ekologiczne technologie nie są wcale gorsze od technologii tradycyjnych, a mogą rozwiązać wiele problemów energetycznych i surowcowych. Jednak zainteresowanie opinii publicznej tą kwestią oraz adaptacja wynalazków w domach i przedsiębiorstwach pozostawało do tej pory nieuchwytnym celem. Facebook, łączący ponad miliard ludzi z całego świata, daje firmom i osobom prywatnym niespotykaną wcześniej szansę na zajęcie się kwestią wdrażania innowacji w codziennym życiu.” mówi Sheeraz Haji, dyrektor generalny Cleantech Group.
Finaliści
Pomysłami, które zdobyły największe uznanie jury zostały: SunFunder - platforma crowdfundingu do finansowania projektów związanych z energią solarną w krajach rozwijających się, WattTime - aplikacja w formie osobistego licznika zużywanej energii, zachęcająca ludzi do jej oszczędzania i wykorzystywania odnawialnych oraz Instant Share – aplikacja kojarząca darczyńców z potrzebującymi wśród użytkowników Facebooka, co będzie wsparciem dla sharing economy.
Kto zostanie zwycięzcą i otrzyma 25 tysięcy dolarów? Dowiemy się w środę 20 marca podczas Cleantech Forum San Francisco 2013.