Kiedy Księżyc jest blisko Ziemi, w glebie jest więcej wilgoci. A kiedy w telefonie są odpowiednie aplikacje, w głowie może być więcej informacji.
Smartfon to narzędzie pełne możliwości, trzeba tylko odpowiednio się nimi otoczyć. Aplikacje to cała masa wiedzy, która prosi o wykorzystanie, najlepiej natychmiast. W przypadku tej ogrodniczej nie ma na co czekać, przecież za chwilę zima i po sezonie.
Główne wytyczne, które ograniczyły mój wybór aplikacji do tego miniprzeglądu, były trzy:
- możliwość korzystania z jak najpełniejszej wersji aplikacji za darmo,
- brak konieczności logowania oraz
- wymiary podawane w systemie metrycznym.
Wybrane appki są po angielsku, dostępne na iOS oraz Androida – tylko Vital Almanac jest wyłącznie dla posiadaczy iSprzętu.
Garden Minder – Personal Gardening Assistant
Aplikacja pozwala zaplanować ogródek ziołowy lub warzywny wizualnie: można skomponować jego skład gatunkowy samodzielnie lub wybrać jeden z 15 gotowych setów programu. Można skorzystać z 70 najpowszechniej uprawianych gatunków warzyw, które są bardzo obszernie opisane; ich obyczaje, potrzeby, sposoby pielęgnacji, ciekawostki – istna encyklopedia. Osobna strona to FAQ: porady podstawowe i zaawansowane oraz rozwiązania częstych problemów napotykanych przy pielęgnacji roślin.
Prześwietna jest opcja cotygodniowych powiadomień. Nie są nachalne, dotyczą tylko wybranych przez nas gatunków lub ogródków. Ja przykładowo w tym tygodniu otrzymałam przypomnienie o zabezpieczeniu owoców przed ptakami oraz sugestię rozsadzenia cebulek.
Aplikacja ma też narzędzie zapisywania postępów i niepowodzeń, by móc z nich wyciągnąć wnioski i odnieść się do nich podczas przyszłorocznych działań ogrodniczych. Niewykluczone, że za rok aplikacja sama będzie się do nich odnosiła, ale tego jeszcze nie wiem. Sprawdzam.
Program przed założeniem nam wirtualnego ogrodu prosi o podanie lokalizacji – do wyboru jest każdy stan USA. Jak jesteś w Stanach, masz łatwiej. W innych miejscach trzeba pomyśleć i wskazać stan o klimacie zbliżonym do klimatu miejsca, w którym mieszkamy. Wówczas możemy spokojnie uwzględniać sugestie Garden Mindera.
BioGarden – moon-planting guide
Ta aplikacja dostosowuje się automatycznie do strefy czasowej oraz półkuli, na której przebywa telefon użytkownika.
Bazuje na kalendarzu księżycowym oraz podstawach biodynamiki. Księżyc ma wpływ na wodę na Ziemi i w ziemi i nawet jeśli nie jest się do tego przekonanym, uważam, że warto uwzględniać wskazówki, które są w rozumieniu upraw biodynamicznych tłumaczeniem, co mówi do nas natura. A co mówi? Podpowiada na przykład, kiedy pracować z roślinami korzeniowymi, kiedy lepiej się różnym zabiegom poddają owoce i nasiona, kiedy najważniejsza jest akurat praca z kwiatami.
BioGarden to prosty kalendarz dzień po dniu – każdy dzień jest opatrzony piktogramami, do których obszerna legenda jest na następnej stronie. Gdy piszę te słowa, właśnie się zaczął czwartek i już wiem, że pozostajemy nadal pod wpływem energii pełni, a z największą wdzięcznością moje zabiegi pielęgnacyjne przyjmą rośliny, których najważniejszymi częściami są liście, czyli sałaty, zioła itp.
Aplikacja jest szalenie prosta, ma grafikę o podwyższonym stopniu śliczności i udostępnia porady dnia z Twittera bez konieczności logowania się w portalu.
Vital Almanac – guide to planting by the moon
Bardzo zaawansowana i całkowicie porywająca aplikacja.
Uwzględnia fazę Księżyca, energię zodiaku rządzącego najbliższym czasem, którą przekłada w prosty sposób na działania ogrodnicze. Opisuje bieżący dzień oraz kolejny tydzień.
Szczegółowo wymienia gatunki, które potrzebują w danym czasie człowieka – czy to do siania, czy zbierania plonów. Każdy gatunek ma swój szczegółowy opis opatrzony dokładnymi fotografiami.
Ma opis skrócony oraz naprawdę obszerny wieloaspektowy przewodnik po bieżącej sytuacji, gdy pójdziemy tropem linków. To wtedy jednak, gdy mamy więcej czasu, a nie stoimy akurat w ogrodzie ze smartfonem w dłoni wsparci na szpadlu, w pośpiechu szukając informacji, co by tu dzisiaj.
Oraz…
Garden-Guide – zbiór rzetelnych informacji potrzebnych przy wszelkich uprawach, dotyczą one zbirów, opieki, owoców i warzyw oraz typów ogrodów. A Herbs (Garden Organic) to podobny przewodnik, tylko że po ziołach i głęboko w duchu hodowli organicznych.
Mogłabym tak długo, więc przestaję. Jest jeszcze masa innych wartościowych aplikacji ogrodniczych. Jeśli je znacie – dzielcie się spostrzeżeniami w komentarzach. Dziękujemy i obfitych plonów!