Systemy fotowoltaiczne pozwalają na wytwarzanie prądu z energii słonecznej i uniezależnienie domu od sieci energetycznej. Z pewnością taka instalacja pomaga chronić środowisko naturalne, ale czy jest opłacalna? Sprawdź, po jakim czasie zwróci się inwestycja w fotowoltaikę oraz na jakie dofinansowanie możesz liczyć.
W naszym kraju z roku na rok przybywa instalacji fotowoltaicznych – nie bez powodu! Perspektywa zredukowania rachunków za prąd elektryczny do minimum (a nawet do zera!) kusi wielu inwestorów, którzy dążą do stworzenia domu o zerowym bilansie energetycznym. Razem z marką Vaillant wyjaśniamy, dlaczego warto rozważyć zamontowanie mikroinstalacji fotowoltaicznej w swoim domu.
Fotowoltaika – sposób na uniezależnienie się od rosnących cen prądu
Instalacja fotowoltaiczna pozwala pozyskiwać energię elektryczną ze światła słonecznego. Z powodzeniem może działać przez cały rok, także w okresie mrozów, ponieważ – w odróżnieniu od kolektorów słonecznych, które pozyskują ciepło z energii słonecznej – jest odporna na niską temperaturę. Można ją zatem zamontować wszędzie tam, gdzie docierają promienie słoneczne. Należy jednak zadbać o to, by miejsce, w którym zamontujemy panele fotowoltaiczne, było odpowiednio nasłonecznione, a także właściwie dobrać moc instalacji.
Optymalnie dobrana instalacja PV może pokrywać 90-100% energii elektrycznej (można także uwzględnić liniowy spadek sprawności paneli fotowoltaicznych i zwiększyć moc instalacji o około 10-20%).
Net-metering – bądź nie tylko konsumentem, ale i wytwórcą energii
Na mocy „Ustawy o odnawialnych źródłach energii” z 2016 roku wyprodukowana przez instalację fotowoltaiczną nadwyżka energii może być oddana do zakładu energetycznego i odebrana w dowolnym momencie w ciągu 12 miesięcy.
W przypadku instalacji do 10 kWp (moc szczytowa) dzięki systemowi net-meteringu za każdą przekazaną 1 kWh możemy odebrać 0,8 kWh energii. 0,2 kWh pozostaje jako „prowizja” dla sieci za akumulowanie energii, nadal jednak unikamy zakupu kosztownego akumulatora energii.
Jeśli zdecydujemy się na montaż dobrej jakości instalacji fotowoltaicznej, możemy znacząco zmniejszyć koszty energii elektrycznej (nawet do 95%), a nawet całkowicie uniezależnić się od rosnących cen prądu od dostawców. Dzięki net-meteringowi inwestycja w instalacje fotowoltaiczne może zwrócić się jeszcze szybciej.
Panele fotowoltaiczne – jak dużo musisz zainwestować?
Koszt inwestycji w instalację fotowoltaiczną jest powiązany z mocą paneli słonecznych oraz miejscem montażu. Przyjmuje się, że dobrej jakości panel fotowoltaiczny, np. auroPOWER VPV P 305/2 M BWF firmy Vaillant, jest w stanie wytworzyć 290–320 kWh rocznie w tzw. standardowych warunkach pracy (STC).
Inwerter auroPOWER
By oszacować potrzebną moc instalacji fotowoltaicznej, najlepiej przestudiować więc dotychczasowe rachunki za energię elektryczną. Średnie zużycie energii w domu jednorodzinnym zamieszkałym przez 4-osobową rodzinę wynosi około 3000 kWh rocznie. W tym przypadku, zakładając, że średnia ilość energii pozyskanej przez panel fotowoltaiczny wynosi 300 kWh/rok, inwestujemy w instalację składającą się z 10 paneli, co daje moc instalacji fotowoltaicznej na poziomie 3 kWp (STC).
Można zatem przyjąć, że na każde 1000 kWh zużywanej rocznie energii potrzebna jest moc instalacji fotowoltaicznej równa 1 kWp (1000 Wp).
Ze względu na minimalne koszty utrzymania instalacji fotowoltaicznej praktycznie jedynym kosztem, jaki ponosimy w przypadku czerpania energii elektrycznej ze słońca, jest koszt zakupu i montażu instalacji.
Odnawialne źródła energii – możesz liczyć na dofinansowanie!
Dużą ulgą dla naszego budżetu w przypadku inwestycji w panele fotowoltaiczne jest możliwość uzyskania licznych dotacji. Jednym z założeń Unii Europejskiej do 2020 roku jest zwiększenie udziału energii ze źródeł odnawialnych w ogólnym bilansie energetycznym w Polsce do 15%. Wobec tego uruchomiono wiele programów dofinansowań na instalacje z wykorzystaniem m.in. energii słonecznej. Obecnie większość projektów jest prowadzona na szczeblu regionalnym – wysokość dofinansowania na fotowoltaikę często zależy więc od naszego miejsca zamieszkania.
Mieszkańcy niektórych regionów mogą liczyć na sfinansowanie nawet 90% kosztów kwalifikowanych. Jedynymi wydatkami, jakie musi ponieść inwestor, jest podatek VAT i koszty niekwalifikowane. W takim wypadku inwestycja zwróci się bardzo szybko.
Prywatni inwestorzy z Warszawy mogą liczyć na 40% dofinansowania od urzędu miasta na instalację fotowoltaiczną, bez konieczności zaciągania kredytu. Natomiast w Rzeszowie i 12 sąsiednich gminach, mieszkańcy mogą otrzymać od Unii Europejskiej do 85% dofinansowania na panele fotowoltaiczne.
W 2018 roku powstał także rządowy program „Czyste Powietrze”, który ma wspierać technologie przyczyniające się do poprawy stanu środowiska, m.in. mikroinstalacje fotowoltaiczne. Dofinansowanie w formie dotacji może wynieść od 40 do 90% kosztów kwalifikowanych – jego wysokość zależy od dochodu na osobę, a maksymalny koszt, od którego będzie liczona dotacja, to 53 tys. złotych (minimalny koszt realizowanej inwestycji to 7 tys. zł). Z programu będzie można skorzystać do 2029 roku.
Więcej informacji możesz znaleźć na stronie Ministerstwa Środowiska.
Artykuł Ile czasu potrzeba na zwrot inwestycji w panele fotowoltaiczne? pochodzi z serwisu Ulica Ekologiczna.