Quantcast
Channel: Technologie – Ulica Ekologiczna
Viewing all articles
Browse latest Browse all 179

Dlaczego warto zainstalować pompę ciepła?

$
0
0

Pompa ciepła jest uznawana za najtańszą w eksploatacji formę ogrzewania pomieszczeń. Bezpieczna i praktycznie bezobsługowa, za to pozyskująca darmowe ciepło z energii odnawialnej – jest coraz częściej wybieranym rozwiązaniem grzewczym.

Dlaczego jeszcze warto wybrać pompę ciepła? Jakie korzyści, poza oszczędnością na rachunkach za ciepło i wykorzystywaniem ekologicznych źródeł energii, wynikają z zastosowania tej metody ogrzewania? Sprawdzamy.

Jak działa pompa ciepła?

Pompy ciepła to urządzenia, których działanie bazuje na różnicy temperatur między czynnikiem chłodniczym a źródłem ciepła (energią w gruncie, wodzie głębinowej lub powietrzu). Czynnik w formie płynnej pobiera ciepło z otoczenia w parowaczu, a następnie zmienia stan skupienia na parę. Temperatura pary wzrasta jeszcze bardziej w sprężarce, która podnosi również jej ciśnienie. Następnie ciepło zostaje oddane do instalacji, w wyniku czego czynnik chłodniczy ponownie się skrapla, trafia do zaworu rozprężnego i wraca do parowacza, aby obieg mógł zacząć się od początku.

W sprzyjających warunkach można w ten sposób pozyskać aż 75% energii dostarczanej do instalacji – jedynie 25% pompa czerpie wówczas z sieci elektrycznej. Również i ten wydatek energetyczny można zminimalizować dzięki połączeniu pompy ciepła w system z panelami fotowoltaicznymi (np. auroPOWER marki Vaillant) – wówczas panele zasilają pompę energią elektryczną pozyskaną ze słońca.

Jakie jeszcze korzyści możne nam przynieść instalacja pompy ciepła w domu jednorodzinnym?

3HP15_33015_01

Pompy ciepła nie potrzebują specjalnej kotłowni

Pompa ciepła nie wymaga przeznaczenia osobnego pomieszczenia na kotłownię, jak w przypadku kotłów węglowych. Pomieszczenie musi być jednak odpowiednio wentylowane, pozbawione środków chemicznych oraz powinna w nim panować dodatnia temperatura.

Należy oszacować także minimalną kubaturę pomieszczenia względem mocy pompy cieplnej. Oblicza się ją za pomocą podziału ilości czynnika chłodniczego w pompie ciepła przez współczynnik kubaturowy dla danego czynnika chłodniczego:

  • dla R407C – 0,31 kg/m3,
  • dla R410A – 0,44 kg/m3,
  • dla R134A – 0,25 kg/m3.

Jeśli jednak posiadamy pompę typu monoblok do instalacji na zewnątrz budynku, nie musimy martwić się tymi wytycznymi. Zbiornik z czynnikiem chłodniczym znajduje się bowiem na dworze.

Pompa ciepła – niskie koszty eksploatacji

Koszty eksploatacyjne pompy ciepła dotyczą energii elektrycznej, która jest zużywana przede wszystkim do zasilenia pracy sprężarki. Wysokość kosztów zależy jednak w głównej mierze od:

  • standardu energetycznego budynku,
  • rodzaju sytemu grzewczego,
  • typu pompy ciepła,
  • zapotrzebowania na ciepłą wodę.

Koszty eksploatacji pompy ciepła można obniżyć dzięki ogrzewaniu podłogowemu,  wspomaganiu pracy urządzenia za pomocą kolektorów słonecznych, paneli fotowoltaicznych, zastosowaniu regulatorów, chłodzenia pasywnego zamiast aktywnego oraz wykorzystaniu specjalnych taryf energetycznych („poza szczytem”).

Przykładowo: szacuje się, że dla domu:

  • o powierzchni ogrzewanej 240 m2,
  • wybudowanego w standardzie pasywnym,
  • wzbogaconego w system rekuperacji (wentylacji z odzyskiem ciepła) i ogrzewanie podłogowe,
  • w którym maksymalne zapotrzebowanie na ciepło wynosi 2,4 kW,

zużycie energii elektrycznej przez pompę ciepła typu solanka-woda wyniesie jedynie 2570 kWh rocznie.

Pompa ciepła – koszt instalacji a dofinansowanie

Niskie koszty eksploatacji (zwłaszcza w porównaniu z ogrzewaniem elektrycznym) kuszą inwestorów. Zastanawiać może jedynie cena przedsięwzięcia na starcie – w pompę ciepła trzeba początkowo zainwestować parędziesiąt tysięcy złotych.

W zestawieniu z kotłami na paliwa kopalne jest to rzeczywiście dość wysoka cena. Warto jednak mieć na uwadze wspomniane wcześniej niskie koszty eksploatacyjne, które umożliwiają szybszy zwrot kosztów zakupu i montażu pompy. Gruntowa pompa ciepła może przynieść aż o 40% niższe rachunki za ogrzewanie i podgrzewanie wody niż kotły gazowe, a pompa powietrzna – o ok. 25%.

Wysoki koszt pompy ciepła od niedawna nie jest już argumentem, który mógłby zniechęcić właścicieli domów do zakupu tego urządzenia. W 2018 r. pojawiła się bowiem możliwość otrzymania dotacji rządowej na termomodernizację budynku i inwestycje w urządzenia wykorzystujące OZE. W ramach rządowego programu Czyste Powietrze można uzyskać dofinansowanie również na zakup pompy ciepła firmy Vaillant.

Pompy ciepła – bezobsługowe i bezawaryjne

Ogrzewanie domu pompą ciepła to rozwiązanie dla osób, które cenią komfort i nie chcą zajmować się obsługą urządzenia. Inaczej niż w przypadku ogrzewania węglowego, które wymaga organizacji opału, przygotowywania go, magazynowania i doglądania pracy pieca – pompa ciepła, wzbogacona o regulator pogodowy (np. multiMATIC marki Vaillant), nie angażuje użytkownika i działa automatycznie, według wprowadzonych ustawień i przewidywanego zapotrzebowania na energię cieplną w domu.

Dodatkowo instalacje pomp cieplnych uznaje się za praktycznie bezawaryjne. Zależy to jednak nie tylko od jakości sprzętu i umiejętnej instalacji, ale również – od wyboru typu pompy cieplnej. Więcej o rodzajach pomp cieplnych przeczytasz na stronie marki Vaillant.


Tekst przygotowano przy współpracy z Vaillant Polska

 

Artykuł Dlaczego warto zainstalować pompę ciepła? pochodzi z serwisu Ulica Ekologiczna.


Viewing all articles
Browse latest Browse all 179

Trending Articles


TRX Antek AVT - 2310 ver 2,0


Автовишка HAULOTTE HA 16 SPX


POTANIACZ


Zrób Sam - rocznik 1985 [PDF] [PL]


Maxgear opinie


BMW E61 2.5d błąd 43E2 - klapa gasząca a DPF


Eveline ➤ Matowe pomadki Velvet Matt Lipstick 500, 506, 5007


Auta / Cars (2006) PLDUB.BRRip.480p.XviD.AC3-LTN / DUBBING PL


Peugeot 508 problem z elektroniką


AŚ Jelenia Góra