Regularne czyszczenie paneli fotowoltaicznych może poprawić ich wydajność prawie o 14% – udowodniły badania naukowe przeprowadzone w Szkole Wyższej Technicznej w szwajcarskim Bern. Na czym polega jednak prawidłowa pielęgnacja ogniw fotowoltaicznych? Jak należy czyścić panele fotowoltaiczne, aby usunąć z nich kurz i inne zabrudzenia, a jednocześnie nie uszkodzić ich powierzchni?
Panele fotowoltaiczne zamontowane na dachu mają największą sprawność, gdy są ustawione:
- w kierunku południowym,
- pod kątem od 30 do 45°,
- w miejscu o jak najmniejszym zacienieniu.
Instalacja paneli fotowoltaicznych zgodna z tymi założeniami pozwala w najbardziej optymalny sposób pobierać energię ze słońca i przetwarzać ją na prąd zasilający urządzenia domowe.
Należy jednak pamiętać, że na wydajność fotowoltaiki bardzo duży wpływ ma czystość urządzeń. Gdy na powierzchni paneli słonecznych będzie zalegać kurz, liście i inne resztki organiczne, straty mocy instalacji mogą spaść o 8 do nawet 15%.
We współpracy z firmą Vaillant przygotowaliśmy dla Ciebie kilka wskazówek, z których dowiesz się, jak uniknąć strat mocy i wydajności dzięki prawidłowemu myciu paneli fotowoltaicznych.
Jak często i kiedy warto czyścić panele fotowoltaiczne?
Instalacja fotowoltaiczna powinna być czyszczona raz w roku, choć warto, aby zabiegi pielęgnacyjne przeprowadzić do dwóch razy na rok.
- Pierwsze czyszczenie ogniw fotowoltaicznych powinno nastąpić wiosną, po ustąpieniu opadów śniegu. Dzięki temu usuniesz zacieki i resztki organiczne naniesione przez topniejący śnieg.
- Drugie czyszczenie paneli fotowoltaicznych można przeprowadzić pod koniec jesieni. W ten sposób pozbędziesz się z instalacji nie tylko kurzu i zabrudzeń, ale też resztek liści i gałęzi.
Przy myciu paneli fotowoltaicznych istotną rolę odgrywa również pora dnia. Moduły powinny być myte wczesnym rankiem lub późnym popołudniem. Jeśli podejmiesz się pielęgnacji paneli w południe, możesz uszkodzić instalację. Nagłe schłodzenie nagrzanej słońcem powierzchni zwiększa bowiem ryzyko szoku termicznego.
Czyste panele fotowoltaiczne – na czym polega ich pielęgnacja?
Mycie paneli fotowoltaicznych można zlecić profesjonalnej ekipie czyszczącej, która dysponuje wszystkimi potrzebnymi narzędziami oraz umiejętnościami. Co warto wiedzieć o myciu paneli fotowoltaicznych, zanim udostępnisz specjalistom swój dach?
Należy pamiętać, że ogniwa fotowoltaiczne są chronione z zewnątrz warstwami folii EVA z tworzywa sztucznego. Ten laminat zabezpiecza ogniwa przed wilgocią i zanieczyszczaniami. Na laminacie może znajdować się również szyba ze szkła hartowanego i antyrefleksyjnego, jak np. w systemie auroPOWER.
Z tego względu do mycia paneli można używać samodzielnie przygotowanego roztworu składającego się z niewielkiej ilości płynu do mycia szyb, octu winnego oraz wody. Można także myć panele mydłem (nieściernym), a później spłukać je wodą. Ważne jednak, żeby nie używać silnych detergentów, które mogłyby wejść w reakcję z częściami instalacji fotowoltaicznej.
Podczas mycia paneli fotowoltaicznych należy wykorzystywać tylko miękkie gąbki (np. z nylonu). Szorstkie akcesoria mogłyby uszkodzić zewnętrzną powłokę paneli. Nie używa się także myjek ciśnieniowych, ponieważ w ten sposób można rozszczelnić łączenia modułu. Jeśli ekipa czyszcząca chce usunąć resztki śniegu, powinna użyć delikatnej szczotki.
Czysta energia z czystej fotowoltaiki – przekonaj się, że warto regularnie pielęgnować panele słoneczne
Dzięki regularnej i prawidłowej pielęgnacji:
- zwiększysz wydajność paneli fotowoltaicznych (czysta powierzchnia modułów będzie mogła przetwarzać więcej promieniowania słonecznego),
- zapobiegniesz uszkodzeniom instalacji (powierzchnia będzie wolna od zalegających zanieczyszczeń).
W ten sposób w pełni wykorzystasz potencjał paneli w swoim domu. W ciepłych i słonecznych miesiącach instalacja fotowoltaiczna dostarczy energię elektryczną do wszystkich urządzeń w budynku. Nadwyżka energii trafi natomiast do sieci elektroenergetycznej, z której w okresach przejściowych i sezonie zimowym za każdą oddaną 1 kWh odbierzesz za darmo 0,8 kWh lub 0,7 kWh energii (zależnie od mocy szczytowej instalacji fotowoltaicznej).
Dzięki odpowiedniej pielęgnacji ograniczysz także spadek sprawności fotowoltaiki w kolejnych latach użytkowania. Dodatkowo niektóre urządzenia posiadają bardzo niski spadek efektywności. Jeśli zdecydujesz się na urządzenie firmyVaillant auroPOWER VPV P290/2 N SWF, sprawność będzie obniżała się tylko o 0,69% w ciągu roku (licząc od drugiego roku użytkowania paneli). Dzięki temu nawet po 25 latach spadek sprawności powinien wynieść mniej niż 20%. To znaczy, że sprawność modułów fotowoltaicznych może obniżyć się z 17% do 14%.
Tekst powstał przy współpracy z marką Vaillant
Artykuł Dosłownie czysta energia – jak dbać o panele fotowoltaiczne i czym je myć? pochodzi z serwisu Ulica Ekologiczna.