Tak naprawdę nikt jeszcze tego nie zbadał. Jedno za to jest pewne: już można przeprowadzać testy.
Jak produkuje się ekopościel? Oczywiście z wykorzystywaniem materiałów pochodzących z recyklingu oraz ograniczając zużycie energii oraz odpadów. W Polsce takie normy zachowuje firma Wendre, która swą filozofię opiera się na trzech podstawowych filarach: na szacunku dla pracowników, na dbałości o jakość wytwarzanych produktów oraz właśnie na trosce o środowisko naturalne.
Jakie materiały z recyklingu używa się w ekopościeli? Choćby wykorzystując granulat z przetworzonych butelek PET. Wypełnienia produkowane są też z recyklowanych włókien HCS, czyli włókien poliestrowych z domieszką silikonu, karbowanych i sprężystych. Mają one takie same właściwości jak zwykłe HCS, zostały jednak wyprodukowane w ekologiczny sposób.
By uniknąć nadmiaru odpadów w procesie produkcji wykorzystuje się ponownie ok. 95 procent ścinek tekstylnych. Używa się też rozwiązań, które pozwalają zaoszczędzić energię niezbędną do ogrzewania fabryk. Urządzenia, które do tego służą są dobierane pod względem jak najmniejszego pobierania mocy. Zużycie energii minimalizują również inteligentne systemy grzewcze i oświetleniowe, a monitoring głównych źródeł poboru mocy pozwala opracować optymalne cykle pracy.
Pozostaje tylko to pytanie: o czym się śni w ekologicznej pościeli? Jeszcze nikt nie zbadał.