Pokaż mi, jak mieszkasz, a powiem Ci kim jesteś – głosi się od wieków. Jeżeli możemy wpływać na otoczenie, w którym mieszkamy, poczynione przez nas wybory rzeczywiście w jakiś sposób nas charakteryzują. To, czy nasze wnętrza są przytłoczone obfitością czy raczej ascetyczne, kwestia, jaką jakość wybieramy – wszystko to jakoś zdradza nasze preferencje i zapotrzebowania. Od dłuższego czasu lansowane są meble ekologiczne i styl minimalistyczny. Nie bez przyczyny.
Tak, jak już kiedyś pisaliśmy (KLIK!), meble opisywane jako ekologiczne niekoniecznie rzeczywiście takie są. Dlatego w naszych wyborach powinniśmy się kierować dokładnym sprawdzeniem tego, w jaki sposób były one wykonywane, jakich materiałów użyto w produkcji, a nawet jak je transportowano.
Jak najmniej przetworzone drewno i tekstylia – jedna z wizytówek mebli ekologicznych
Kilka słów na temat ekonorm w produkcji mebli
Oczywiście cały szereg producentów będzie nas przekonywał, że meble ekologiczne to te, które wykonane są z tworzyw sztucznych – ich użycie będzie wiązało się z oszczędzaniem drzew, które nie zostaną wycięte do produkcji takich mebli. Czy rzeczywiście takie meble są eko? Należałoby tu zastanowić się nad kwestią recyklingu takich mebli. Rozkład materiałów, z jakich są wykonane, będzie trwał wiele lat. Przewagą mebli drewnianych jest ich uleganie biodegradacji bez negatywnych skutków dla środowiska. Ale należałoby tu uwzględnić jeszcze więcej aspektów.
- Pochodzenie drewna, z którego wykonano mebel.
- Jak bardzo przetworzone są materiały, z którego wykonano mebel? Uwzględnijmy tu i tekstylia, którymi obite są meble – powinny być wykonane z materiałów odnawialnych.
- Czy da się je dalej przetworzyć?
- Czy do produkcji użyto materiałów odzyskanych?
- Jak bardzo energochłonny był proces produkcji mebli?
- Jak je transportowano i opakowano?
Powszechnie wiadomo np., że w dobie poszanowania środowiska popularność zyskała technika gięcia drewna, która opiera się na wykorzystaniu mocy pary – to niweluje dodatkowe procesy przetwarzania, ponieważ wykorzystane zostają najbardziej naturalne właściwości drewna. W efekcie to najbardziej ekonomiczny i nienaruszający jakości samego materiału proces produkcji mebli.
W nowoczesnych metodach gięcia parowego przeróbkę drewna zredukowano czasem nawet o dwie trzecie. To przyczyniło się do zlikwidowania pylenia i wiązało się z wielkim naciskiem na wykorzystanie ludzkich umiejętności. W ten sposób zredukowano zużycie energii i wszystkie niepożądane efekty uboczne procesu produkcji.
Podsumowując – poza wyżej wymienionymi czynnikami, te meble, w których widać zminimalizowanie przeróbki drewna, można uznać za przyjazne środowisku.
Drewno gięte – procesy przetwarzania zminimalizowane dzięki wykorzystaniu naturalnych właściwości materiału
Wnętrze w stylu eko – dlaczego mu po drodze z minimalizmem?
Drewno, wiklina, len, bawełna, skóra, kamień i korek – pole do popisu mamy szerokie. Użycie drewna wynika z inspiracji środowiskiem naturalnym, a trafnie dobrane dodatki oraz elementy dekoracyjne wykonane z materiałów przyjaznych środowisku dopełniają całości ekowystroju wnętrza. Liczy się konsekwencja. Jeżeli zatem kwiaty – to powinny być to suche kompozycje niebazujące na sprowadzanych z egzotycznych krajów roślinach, które z ekologią nie mają nic wspólnego. Jeżeli dodatki – wyeliminować z nich należy to, co stworzone ze sztucznych materiałów. Wybór naprawdę jest imponujący, a co ważne, dodatki te utrzymają konsekwencję w stylu; łączy je z drewnem tonacja barw i szorstkie faktury.
Trudno nie zauważyć, że styl eko idzie w parze ze stonowaną elegancją, której pewna surowość nasuwa skojarzenia z trendem minimalistycznym urządzania wnętrz. Podobnie jak w przypadku tego właśnie trendu, decyzja o urządzeniu wnętrza swego domu w stylu eko, wymaga pewnych wyrzeczeń. Co tu kryć, idzie to w parze z cenami ekologicznych mebli – ich przyjazna środowisku obróbka pociąga za sobą koszty. Warto dokładnie zastanowić się zatem nad wyborem, bo liczy się nie ilość a celność wyboru mebli oraz dodatków. Istotna jest oszczędność i nieprzeładowanie. Podejście ekologiczne do wystroju wnętrza uwzględnia przemyślane decyzje, które wyeliminują zmianę mebli na lata. To zaś zminimalizuje dalszą wycinkę drzew. Podobna oszczędność obowiązuje i w dodatkach.
Od stricte minimalistycznego stylu, wyposażenie eko odróżnia pewne ciepło nadawane przez naturalne materiały użyte do produkcji. Sterylny i chirurgiczny styl minimalizmu z jego często kontrastującymi ze sobą barwami, tu złagodzony zostaje przez naturalność palety barw i szorstkość faktur.
Wybór mebli i dodatków określanych jako ekologiczne to nie tylko kwestia preferencji estetycznych, ale i światopoglądowych. Co zyskujemy? Wnętrze, które będzie wywoływało wrażenie harmonii i spokoju. Doceniać to będziemy przez długie lata wracając do domu. Ta długowieczność to kolejny atut wyboru wnętrza przyjaznego środowisku. Uroda stylu jest ponadczasowa, a tworzenie ekomebli gwarantuje im długie lata w świetnej formie. Naturalność i prostota są zawsze na fali. Kto chce zatem urządzić swój dom raz i na zawsze, a nie lubi zimnych wnętrz – dla tego wybór ekowystroju będzie idealną preferencją.
Tekst zilustrowany został zdjęciami z portalu Westwing Home & Living. Więcej inspiracji dla stworzenia przyjaznego naturze wnętrza znajdziecie tu: KLIK!
Materiały odzyskane, oszczędna stylistyka – idealny mariaż ekologii oraz minimalizmu