Kolektory słoneczne bardzo często mylone są z panelami słonecznymi. Wyglądają one bardzo podobnie, wykorzystują promieniowanie słoneczne, jednak różnica pomiędzy nimi jest znacząca.
Dotyczy ona zarówno budowy, działania jak i uzyskanej energii. Energia słoneczna jest przekazywana z kolektorów do ogrzewania ciepłej wody użytkowej, natomiast z paneli słonecznych do instalacji elektrycznej.
Panele słoneczne (panele fotowoltaiczne, baterie słoneczne) to grupa modułów słonecznych, służy do zamiany energii słonecznej na energię elektryczną. Składają się one na system fotowoltaiczny (instalacja fotowoltaiczna), w którym promienie słoneczne są przetwarzane w prąd elektryczny. Służą do zasilania urządzeń elektrycznych i elektronicznych.
Panel składa się z pojedynczych ogniw fotowoltaicznych. Ogniwem jest zazwyczaj cienka płytka krzemowa stanowiąca element półprzewodnikowy. Promieniowanie słoneczne padając na złącze półprzewodnikowe, w oparciu o wewnętrzne zjawisko fotowoltaiczne generuje energię elektryczną.
Kolektory słoneczne, zwane potocznie solarami służą do zamiany energii promieniowania słonecznego na energię cieplną. Generują ciepło, które można wykorzystać do ogrzewania wody lub domu.
Promieniowanie słoneczne w kolektorach pada na absorber umieszczony za szybą, jego zadaniem jest przejęcie jak największej ilości energii. Absorber jest połączony z systemem rurek miedzianych, przez które przepływa ciecz solarna, nagrzewając się. Pochłonięte przez nią ciepło przekazywane jest ciepłej wodzie użytkowej.
Można to zobrazować następująco:
Tekst we współpracy z http://bit.ly/1efUvs8