Pierwsze turbiny wiatrowe Borkum Riffgrund 1 u wybrzeży Niemiec rozpoczęły produkcję energii elektrycznej. Wiatrowa farma pomoże Grupie LEGO osiągnąć cel, jaki przed sobą postawiła – do 2020 roku firma chce korzystać wyłącznie z odnawialnych źródeł energii.
Dziś, po dwóch latach pracy, pierwsze turbiny zaczęły dostarczać energię do sieci elektroenergetycznej na stałym lądzie. Po uruchomieniu wszystkich 78 turbin wiatrowych farma jest w stanie wyprodukować tyle energii elektrycznej, ile zużywa około 320 000 gospodarstw domowych.- To milowy krok dla Grupy LEGO. Widzimy teraz efekty tej długoterminowej inwestycji w energię odnawialną. Farma wiatrowa stanowi namacalny dowód na to, że ambicje Grupy LEGO, by wywierać pozytywny wpływ na naszą planetę, są konsekwentnie realizowane – mówi Jørgen Vig Knudstorp, President and Chief Executive Officer Grupy LEGO.
100% energii pochodzącej ze źródeł odnawialnych – cel do zrealizowania do 2020 roku
W 2013 roku Grupa LEGO przystąpiła do programu Climate Savers, nawiązując współpracę z World Wildlife Fund (WWF). Grupa LEGO zobowiązała się m.in. do zrównoważenia emisji CO2 w tonach do 2016 roku poprzez inwestycje w produkcję odnawialnej energii oraz wzrost swojej efektywności energetycznej.
– Chcemy mieć pozytywny wpływ na świat, który odziedziczą po nas nasze dzieci. Ten cel realizujemy przede wszystkim poprzez produkowane przez nas zabawki, które wspierają edukację i rozwój dzieci. Pozytywny wpływ wywieramy także działając jako firma odpowiedzialna społecznie, w czym znaczącą rolę odgrywa nasze ambitny programu ochrony środowiska. Dostarczenie przez farmę Borkum Riffgrund 1 pierwszej porcji energii elektrycznej jest milowym krokiem jako że inwestycja ta zbliża nas do osiągnięcia celu – korzystania do 2020 roku wyłącznie z odnawialnych źródeł energii – mówi Jørgen Vig Knudstorp, President and Chief Executive Officer Grupy LEGO.
Poza nowymi źródłami energii odnawialnej Grupa LEGO cały czas pracuje nad realizacją planu związanego z ochroną środowiska, dzięki czemu w ciągu ostatnich pięciu lat wskaźnik wydajności energetycznej firmy wzrósł o ponad 30%. Z kolei wprowadzenie w 2014 roku nowych, mniejszych opakowań LEGO przyczyniło się do zaoszczędzenia około 6000 ton tektury i zmniejszenia potrzeb transportowych o 3000 ciężarówek, co równa się redukcji łącznej emisji CO2 o 10 000 ton.
Grupa LEGO nie tylko dokłada starań w kwestii poprawy wpływ na środowisko naturalne, ale również bierze odpowiedzialność za bezpieczeństwo swoich produktów dla użytkowników, przestrzeganie prawa pracy i zasad bezpieczeństwa pracowników, a także angażuje się w projekty na rzecz społeczności lokalnych, na terenach, gdzie prowadzi działalność. Budowa farmy wiatrowej stanowi ważny element realizacji rozbudowanych planów firmy w obszarze społecznej odpowiedzialności biznesu.