Czy firmy odzieżowe są fair? Czy H&M, Zara, Marks & Spencer, Nike, Adidas lub polski gigant odzieżowy LPP płacą godne pensje ludziom, którzy szyją ich ubrania? Od teraz możecie zajrzeć firmom odzieżowym pod metkę!
Clean Clothes Campaign przeprowadziła szeroko zakrojone badanie ponad 140 europejskich marek odzieżowych, aby dostarczyć konsumentom wiedzę i informacje na temat ich polityki społecznej odpowiedzialności biznesu. Firmy poproszono o konkretne informacje na temat ich działań m.in. w zakresie wspierania aktywności związkowej, a także praktyk zakupowych, wskaźników odniesienia dotyczących płac oraz transparentności. Celem było zebranie danych o praktycznych krokach, jakie podejmują firmy, aby zapewnić godne płace. Wszystkie firmy oceniano za pomocą zestawu kryteriów. W każdej z czterech głównych kategorii firmy mogły zdobyć od 0 do 10 punktów, czyli w sumie maksymalnie 40 punktów.
Efektem tego badania jest aplikacja, w wersji polskiej opracowana we współpracy z Fundacją Kupuj Odpowiedzialnie. Aplikacja Fair Fashion? działa na telefonach i tabletach z systemem Android oraz iOS.
Aplikację Fair Fashion? można pobrać tu.
Godna płaca to prawo człowieka. Wierzymy, że wszyscy pracownicy przemysłu odzieżowego, w samej tylko Europie wartego ponad 34 miliardów euro, powinni otrzymywać płacę wystarczającą im na godne życie dla nich i ich rodzin. Niestety tak się nie dzieje. Większość z nich zarabia głodową pensję, niewystarczającą na godne życie.
Clean Clothes Campaign (CCC) to międzynarodowa organizacja działająca na rzecz poprawy warunków pracy i sytuacji pracowników w globalnym przemyśle odzieżowym. CCC prowadzi krajowe kampanie w 16 krajach europejskich, jej sieć zrzesza 250 organizacji na całym świecie. W Polsce jest reprezentowana przez Clean Clothes Polska (CCP).
Fundacja Kupuj Odpowiedzialnie (FKO) jest ogólnopolską organizacją prowadzącą działalność na rzecz zrównoważonego rozwoju i ochrony środowiska, odpowiedzialnej konsumpcji i produkcji oraz przestrzegania praw człowieka i zasad ochrony środowiska w biznesie.
Polska wersja aplikacji powstała dzięki wsparciu finansowemu Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej w ramach Programu Fundusz Inicjatyw Obywatelskich.