Codzienne przygotowywanie i spożywanie posiłków jest podstawą życia rodzinnego. Jest podstawą życia w ogóle. Przeciętna rodzina gotuje przynajmniej jeden ciepły posiłek w ciągu dnia. Jak podaje WHO, na świecie 3 miliardy ludzi wciąż gotuje swoje posiłki z wykorzystaniem biomasy (w tym drewna) i węgla, których pozyskiwanie i spalanie jest dużym obciążeniem dla środowiska. Czy da się ugotować obiad, nie produkując zanieczyszczeń powietrza? Odpowiedzią może być Solari.
Solari to mobilna, solarna kuchenka turystyczna, wyglądem i wielkością przypominająca wiaderko. Aby przy jej pomocy ugotować obiad dla 6 osób, potrzeba jedynie światła słonecznego i czasu. Solari wykonana jest z trwałych materiałów, które dodatkowo można poddać recyklingowi. Z założenia ma służyć użytkownikom przez wiele lat. Gotowanie w Solari przypomina przygotowywanie posiłków w wolnowarze, jest więc zdrowsze niż popularne na wyjazdach i campingach grillowanie.
Bodin Hond, amerykański projektant i twórca Solari zadbał o to, by jej obsługa była jak najprostsza. Kuchenka wyposażona jest w termometr i minutnik, do jej uruchomienia nie potrzeba żadnego dodatkowego źródła energii poza światłem słonecznym. Solari ma zatem szansę sprawdzić się zarówno na miejskim pikniku, jak i na środku afrykańskiej sawanny.
Posiadacze smartfonów za pomocą specjalnej aplikacji mogą dodatkowo kontrolować temperaturę gotowania zdalnie. Aplikacja mobilna zintegrowana z Solari umożliwia również sprawdzanie prognozy pogody i dzielenie się przepisami z pozostałymi użytkownikami solarnych kuchenek.
Solari projektowana była dla mieszkańców wysokorozwiniętych krajów, z uwzględnieniem obecnych trendów: slow food i slow cooking, walki ze zmianami klimatu oraz coraz większą popularnością zdrowego i ekologicznego tryby życia. Jednak Bodin Hond chyba całkiem przypadkiem zaprojektował kuchenkę, która mogłaby rozwiązać jeden z problemów mieszkańców krajów trzeciego świata. Podczas przygotowywania posiłku w kuchence solarnej nie wydzielają się żadne gazy czy zanieczyszczenia. Solari mogłaby więc ocalić ponad 4 miliony ludzi rocznie, tyle właśnie umiera przedwcześnie z powodu zatrucia zanieczyszczeniami powietrza pochodzącymi z domowych palenisk i kuchenek opalanych biomasą lub węglem. Jest duża szansa, że tak się właśnie stanie, Hond pracuje nad bardziej przystępną cenową wersją Solari, którą chce wprowadzić na rynek krajów rozwijających się.
Strona kuchenki: http://www.projectsolari.com/
Film: http://vimeo.com/102397183