Kiedy i komu opłacają się odnawialne źródła energii, jakie są możliwości wykorzystania OZE w prowadzeniu gospodarstwa domowego i skąd pozyskać dofinansowanie na ich zakup – m.in. tego będzie można dowiedzieć się już wkrótce, podczas organizowanych w Raciborzu Międzynarodowych Targów Energii Odnawialnej.
Racibórz zaprasza na Międzynarodowe Targi Energii Odnawialnej
W dniach 12-14 czerwca Racibórz będzie jednym z najważniejszych punktów na polskiej mapie odnawialnych źródeł energii. To śląskie miasto, wyróżniające się szeregiem ekologicznych inwestycji i rozwiązań dedykowanych mieszkańcom, będzie gospodarzem Międzynarodowych Targów Energii Odnawialnej. Przedsięwzięcie będzie towarzyszyć VII Forum Przemysłu Energetyki Słonecznej i Biomasy, podczas którego wyróżniającym się lokalnym przedsiębiorstwom wręczone zostaną nagrody „Filar Ziemi Raciborskiej”.
Międzynarodowe Targi Energii Odnawialnej
MTEO odbędą się na terenie Areny RAFAKO, przy ul. Łąkowej 31. Ich organizatorem jest Miasto Racibórz we współpracy z czeską Opavą. To inicjatywa adresowana przede wszystkim do inwestorów indywidualnych, którzy w jednym miejscu będą mogli uzyskać wiele przydatnych informacji, poznać zasady działania OZE, zarówno w teorii, jak i w praktyce.
W targach będzie bowiem uczestniczyć ponad 50 firm i instytucji branżowych z Polski i Czech, które w swej ofercie mają produkty i usługi z zakresu m.in. techniki solarnej i fotowoltaicznej, kolektorów grzewczych, pomp ciepła, przetwórstwa biomasy, automatyki przemysłowej, budownictwa energooszczędnego i wielu innych.
Organizatorzy targów zaplanowali szereg paneli tematycznych, podczas których eksperci będą starali się odpowiedzieć na pytania dotyczące opłacalności stosowania „zielonej energii” oraz paneli szkoleniowych dla instalatorów i firm branżowych. Co ciekawe, wśród wszystkich osób odwiedzających raciborskie MTEO rozlosowane zostaną nagrody, m.in: kolektory słoneczne firmy ENSOL, energooszczędne okna firmy Eko-Okna oraz zestaw pompowy do kotłów c.o. Zakładu Kotlarsko-Ślusarskiego Ryszard Wojciechowski.
- Energia odnawialna to złożony temat, który można analizować na wielu płaszczyznach. Dla indywidualnych odbiorców najistotniejsze są szczegóły pozwalające im podjąć decyzję o zaangażowaniu się w proces produkcji „zielonej energii” na potrzeby gospodarstwa domowego lub firmy. W jednym miejscu dostępne będzie szerokie grono profesjonalistów, doskonale orientujących się nie tylko w aktualnym ustawodawstwie, ale przede wszystkim mających wiedzę o praktycznych zagadnieniach, tak istotnych dla osób prywatnych, które planują np. budowę lub modernizację budynków mieszkalnych – mówi Mirosław Lenk, prezydent Raciborza. – Chcemy pokazać, że odnawialne źródła energii to nie tylko hasło odnoszące się do ochrony środowiska, lecz zbiór konkretnych rozwiązań, które realnie poprawiają komfort życia, a jednocześnie są opłacalne – dodaje prezydent.
Eko-Piknik dla dzieci
Organizatorzy targów przygotowali szereg atrakcji towarzyszących wydarzeniu. Przed halą wystawienniczą, w dniach 13-14 czerwca, odbędzie się Eko-Piknik, w ramach którego (w specjalnie wyznaczonym do tego miejscu) prowadzone będą warsztaty ekologiczne pod hasłem Zielone Kino, składające się z rowerów wytwarzających energię elektryczną, podłączonych do rzutnika. Atrakcją będzie też specjalny bus z 4 stanowiskami gier komputerowych o tematyce ekologicznej, pokazowym systemem fotowoltanów i wiatraków oraz gry typu eko-memory.
W gronie zaproszonych gości będą m.in. Ewa Bugdoł, jedna z najlepszych na świecie triathlonistek, z którą będzie można ścigać się na rowerach wytwarzających energię oraz Cezary Orzech, znany i lubiany prezenter pogody z Polskiego Radia Katowice. W programie przewidziano także konkursy, w których nagrodami są np. wejściówki do aquaparku H2Ostróg.
Na zakończenie Targów zaplanowano występ kabaretu NOWAKI. Wstęp na targi, Eko-Piknik oraz kabaret jest bezpłatny.
VII Forum Przemysłu Energetyki Słonecznej i Biomasy
Już 12 czerwca, a więc w dniu poprzedzającym rozpoczęcie targów, zainaugurowane zostanie VII Forum Przemysłu Energetyki Słonecznej i Biomasy – największe w Polsce spotkanie sektora energetyki prosumenckiej. Organizatorem wydarzenia jest Instytut Energetyki Odnawialnej we współpracy z Miastem Racibórz oraz Raciborską Izbą Gospodarczą.
Jednym z tematów poruszanych przez uczestników Forum będzie Mikrogeneracja i energetyka rozproszona: kolektory słoneczne, systemy fotowoltaiczne i kotły na biomasę. Do udziału w spotkaniu zaproszeni zostali m.in. prof. Maciej Nowicki – promotor energetyki prosumenckiej w Polsce, Robin Welling – Prezydent ESTIF (Europejskie Stowarzyszenie Przemysłu Energetyki Słonecznej), Jerzy Witold Pietrewicz – Sekretarz Stanu w Ministerstwie Gospodarki, Małgorzata Skucha – Prezes Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, Lutz Ribbe – dyrektor niemieckiej organizacji ekologicznej Euronatur. Tradycyjnie już, prowadzącym i moderatorem Forum będzie Grzegorz Wiśniewski – prezes Instytutu Energetyki Odnawialnej.
Sposobom finansowania mikroinstalacji ze środków zewnętrznych oraz środków WFOŚiGW poświęcone będą seminaria adresowane do odbiorców oraz wspólnot mieszkaniowych. Z myślą o instalatorach i firmach z branży przygotowano zaś m.in. panele szkoleniowe przedstawiające zalety stosowania technologii energooszczędnych.
Filary Ziemi Raciborskiej
W ramach forum odbędzie się także II Międzynarodowa Gala „Filar Ziemi Raciborskiej”, podczas której uhonorowane zostaną przedsiębiorstwa i instytucje zasłużone dla szeroko rozumianego społecznego i gospodarczego rozwoju Raciborza i Powiatu Raciborskiego.
Statuetki przyznawane zostaną w sześciu kategoriach: duże firmy, małe/średnie firmy, mikrofirmy, rzemiosło, społeczna i współpraca transgraniczna. Organizatorami tego wydarzenia są Raciborska Izba Gospodarcza, Miasto Racibórz, Powiat Raciborski i Okresni Hospodarska Komora Opava. Gala odbędzie się 12 czerwca w reprezentacyjnym Pałacyku Myśliwskim RAFAKO, przy ul. Łąkowej 33.
Racibórz – Zielona oaza Śląska
Wybór Raciborza na gospodarza opisanych wydarzeń nie jest przypadkowy. To pierwsze w Polsce i Europie miasto, które otrzymało certyfikat systemu zarządzania środowiskowego zgodny z normą ISO 14001. Jednostki organizacyjne raciborskiego samorządu nie tylko spełniają kryteria zarządzania środowiskowego, lecz są także inicjatorami spotkań poświęconych technologiom sprzyjającym pozyskiwaniu „zielonej energii”.
W ubiegłym roku miasto gościło uczestników międzynarodowej konferencji „Odnawialne źródła energii szansą rozwoju gospodarczego polsko-czeskiego pogranicza”, pod honorowym patronatem Ministerstwa Rozwoju Regionalnego, Ministerstwa Gospodarki, a także NFOŚiGW oraz WFOŚiGW w Katowicach.
Z kolektorów słonecznych korzystają już raciborzanie zrzeszeni w Spółdzielni Mieszkaniowej „Nowoczesna”, która z sukcesami prowadzi program uzyskiwania ciepłej wody użytkowej właśnie z energii słonecznej. W tego typu instalację wyposażona został także najnowsza inwestycja miejska – aquapark H2Ostróg. Solary zamontowane w pływalni uruchomionej 1 maja przez większą część roku podgrzewają wykorzystywaną w obiekcie wodę użytkową.
Miasto realizuje lub realizowało programy dopłat do zakupu instalacji solarnych i modernizację przydomowych domowych kotłowni c.o. W Raciborzu produkuje się 40 proc. urządzeń solarnych spośród wszystkich instalacji wytwarzanych w całym kraju.
* * *
Międzynarodowe Targi Energii Odnawialnej, Racibórz 13-14.06.2014
Patronat Honorowy nad wydarzeniem sprawują: Ministerstwo Gospodarki, Ministerstwo Infrastruktury i Rozwoju, Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej oraz Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach.
Projekt nr PL.3.22/3.3.04/13.04143 pt. „Energooszczędne polsko-czeske pogranicze – Międzynarodowe Targi Energii Odnawialnej” jest współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego oraz z budżetu państwa. Przekraczamy Granice.
* * *