Czy w połowie lutego ktoś jeszcze pamięta o postanowieniach noworocznych? A może styczniowa lista została już dawno zapomniana i rzucona w kąt? Jeśli odpowiedziała(eś) twierdząco na drugie pytanie, to nie jesteś sam(a) – taką coroczną porażkę ma za sobą prawie każdy i każda z nas.
Jak wyjaśnia Leo Babauta na swoim blogu Zenhabits.net winne są przede wszystkim: branie na siebie za dużo, zaczynanie od podjęcia się od razu całego zadania (a nie małych kroków) oraz zbyt ogólne określanie naszego celu (np. ‘Będę ćwiczyć’ zamiast ‘Przygotuję się do biegu na 5 km’). Babauta podaje też sposoby na to, jak to zrobić, żeby nasze postanowienia nie były tylko styczniową tradycją. Najpierw należy wybrać tylko jedną rzecz, którą chcemy zmienić (np. zacząć ćwiczyć jogę codziennie). Potem zacząć od łatwego zadania, które możemy wykonywać raz dziennie (np. 5 minut jogi codziennie przez tydzień). Na początku, należy też poinformować o naszym postanowieniu jak najwięcej osób, tak, żebyśmy poczuli się zobowiązani do wypełniania go. Ważne jest też to, żeby – jeśli już dopada nas ochota na porzucenie naszego zadania – przypominali sobie stale o tym, jak lubimy to robić i jak fantastycznie będziemy się czuli, jeśli uda nam się go dotrzymać. Należy też skupić się na tym, żeby nie pominąć żadnego dnia, to może się bowiem skończyć tym, że zaczniemy się sami przed sobą usprawiedliwiać, a stąd tylko krok do całkowitej rezygnacji.
Wydaje się proste, prawda? Jeśli powyższe rady nadal do was nie przemawiają i nadal (tak jak ja) macie wątpliwości, czy uda wam się wytrwać, poniżej znajduje się lista aplikacji na telefon, które mogą wam pomóc.
1. Zacznę się uczyć nowego języka
Jeśli waszym postanowieniem jest nauczenie się języka, to warto zainstalować Duolingo. To narzędzie, które pozwala na przyswojenie podstaw francuskiego, niemieckiego, hiszpańskiego lub portugalskiego, włoskiego lub angielskiego (twórcy aplikacji pracują jednak nad wprowadzeniem większej ilości języków) w łatwy i przyjemny sposób. Rozpoznajemy słowa, piszemy i mówimy w danym języku, zbierając serca i przechodząc kolejne poziomy. Nasz postęp możemy też łatwo śledzić dzięki interaktywnej tablicy.
2. Zapanuję nad wydatkami
Dla osób, które chciałyby popracować nad sposobem zarządzania swoimi pieniędzmi, zobaczyć na co wydają najwięcej i nauczyć się oszczędzać, zaprojektowano aplikację Daily Expense. Pozwala ona na wprowadzanie wszystkich wydatków, śledzenie ich historii i ustawianie ‘przypominaczy’ o zobowiązaniach finansowych. Podobną aplikacją jest także Mint, dostępna jednak tylko na Iphone’a.
3. Będę ćwiczyć i zdrowo się odżywiać!
Chcecie więcej się ruszać w 2014? Może w tym pomóc aplikacja iMap My Fitness. Służy ona do zapisywania naszej aktywności fizycznej i analizowania postępu. Jest też możliwość wprowadzania tego, co zjedliśmy i wyliczenie, ile miało to wartości odżywczych i co jeszcze powinniśmy uzupełnić. Aplikacja może być zatem przydatna także wtedy, kiedy chcemy odżywiać się zdrowiej.
4. Będę żyć ekologicznie
Jeśli nasz noworoczny plan zakłada, że będziemy starali się być bardziej eko, warto pomyśleć o zainstalowaniu aplikacji Live Green. Pozwala ona na skanowanie znaków informacyjnych, które znajdują się na sprzęcie elektronicznym, ubraniach, jedzeniu i kosmetykach. Aplikacja wyjaśnia nam ich znaczenie, pokazując np. która kawa jest z ekologicznej plantacji czy opakowanie po kosmetyku, które trzymamy właśnie w ręku, nadaje się do recyclingu.
5. Więcej motywacji
Dotrzymać każdego zobowiązania noworocznego pozwoli nam nam narzędzie Lift, które pomaga w motywowaniu się do zrobienia różnych rzeczy. Można dołączyć do programu realizacji zadań (do wyboru jest są konkretne aktywności, np. ’Jedz śniadanie’, ‘Chodź na siłownię’ lub nieco bardziej abstrakcyjne ‘Zatrzymaj się i ciesz się życiem’ lub ‘Bądź wdzięczny za coś lub komuś’) lub wymyślić własne zobowiązanie. Aplikacja pozwala na ‘odznaczenie’ zadania każdego dnia, zaraz po zakończeniu go i uzyskanie za to ‘props’ów od znajomych lub innych osób, które podjęły to samo zobowiązanie. Możemy też opublikować nasz mikrosukces na Facebooku lub Twitterze i śledzić nasz postęp. Aplikacja wysyła też do nas motywacyjne maile, ‘przypominacze’ i wiadomości z inspirującymi cytatami, które mogą nam pomóc utrzymać dobre nawyki. Podobnie działa też aplikacja Habit Streak.
Może tym razem będzie inaczej i uda mi się dotrzymać noworocznych postanowień? Tego życzę sobie (i wam też!) w 2014 roku.
Powodzenia!