A gdyby tak zamiast zastanawiać się, skąd dzieci biorą tyle energii do skakania i biegania, po prostu tą energię odzyskać? W brytyjskiej szkole uczniowie pomagają obniżyć rachunki za prąd, biegając po korytarzu!
Szkoła w hrabstwie Kent postanowiła spożytkować energię swoich wychowanków w bardzo pomysłowy sposób. A to wszystko dzięki specjalnym panelom podłogowym przetwarzającym energię kinetyczną na energię elektryczną (podobnym do paneli działających w ekodyskotekach).
Biegajcie po korytarzach!
Każdy krok postawiony na specjalnych płytach Pavegen można przeliczyć na 4 waty mocy. W szkole póki co zamontowano jedynie 24 panele, co rocznie pozwoliłoby w pełni naładować 850 telefonów komórkowych. Niby niewiele, ale autorzy technologii Pavegen szacują, że panele zapewnią energię potrzebną do oświetlenia szkolnego korytarza. Twórca tych rewolucyjnych płytek chodnikowo/podłogowychi – Laurence Kemball-Cook – jest absolwentem szkoły Langton Boy’s Grammar School, do której wrócił po latach ze swoim pomysłem.
Każdy krok się liczy
Płytki Pavegen zostały dotychczas wykorzystane pokazowo podczas maratonu w Paryżu i Godziny dla Ziemi w Singapurze, a na trwałe zamontowano je w londyńskim biurze czy na stacji metra West Ham. Jednak ich potencjalne zastosowanie jest dużo szersze – sprawdziłyby się jako alternatywne źródła prądu (lub połączenia Wi-Fi) w każdym większym obiekcie publicznym, na lotniskach, w przedszkolach, centrach fitness lub … na placach zabaw.
Źródło i zdjęcia: pavegen.com