Wielkie miasto, a w nim świeże, ekologiczne warzywa i zioła z lokalnej plantacji. Idealna sytuacja dla odpowiedzialnego konsumenta, producenta i środowiska. Tyle że w każdym większym mieście praktycznie niemożliwa…
Farmedhere działa od 2011 roku w Chicago, jest największą miejską farmą. Znajduje się całkowicie pod dachem, w opuszczonych magazynach o powierzchni prawie 8500 mkw. Powierzchnia uprawy to prawie 15000 mkw. (1,5 hektara) i wciąż się zwiększa. Tak duża plantacja możliwa jest dzięki pionowemu ułożeniu i nowoczesnym systemom uprawy: akwaponiki i aeroponiki. W skrócie wygląda to tak: rośliny ułożone są na specjalnych stołach warstwowo aż pod sufit. Każdy ze stołów jest odpowiednio doświetlany, do każdego jest dostęp dzięki specjalnym windom.
Akwaponika to połączenie hodowli ryb i hydroponiki (uprawy bezglebowej, w wodzie). Odchody ryb są nawozem, który dostarczany z wodą jest bezpośrednio do roślin. W aeroponice wodę i sole mineralne rozpyla się bezpośrednio na korzenie w postaci aerozolu. Wszystko to jest ze sobą powiązane, zgrane i kontrolowane przez system elektroniki. Jednym słowem – wysoka technologia.
W uprawie nie używa się pestycydów, herbicydów ani sztucznych nawozów (ryby dostarczają naturalne składniki). Jest więc w pełni ekologiczna. Dzięki zastosowanym technologiom udaje się oszczędzać znaczne ilości wody. Jak podają właściciele, zużywają tylko 3% wody, którą by zużywali, prowadząc taką uprawę tradycyjnymi metodami.
Farma produkuje warzywa liściaste: mieszanki sałatowe oraz świeże zioła. Dzięki zadaszeniu produkcja trwa cały rok. Zaopatruje tylko lokalne sklepy i restauracje! W końcu farmed here to uprawiane tu, właśnie tu. Daje miejsca pracy wielu mieszkańcom miasta i zagospodarowuje puste przestrzenie przemysłowe, których w samym Chicago jest mnóstwo. Dwa lata działalności pokazują, że przedsięwzięcia lokalne na tak dużą skalę mają rację bytu. Farma chwilę temu wykiełkowała, teraz powoli rozrasta się, zaraz rozkwitnie i rozsieje się w wielu innych miejscach. Być może w niedalekiej przyszłości miasta staną się zupełnie samowystarczalne pod względem produkcji żywności.
Strona www Farmedhere