Quantcast
Channel: Technologie – Ulica Ekologiczna
Viewing all articles
Browse latest Browse all 179

Wydrukuj sobie nerkę. Czyli po co studentom nauk przyrodniczych druk 3D?

$
0
0

“[Nasze laboratorium wykorzystuje] drukarkę atramentową, ale zamiast atramentu, używamy komórek.” (Anthony Atala). Drukowanie organów może być przyszłością transplantologii. Takie innowacje nie powstałyby jednak bez wyjścia badaczy poza ramy własnej specjalizacji. Dla tych, którzy chcą nauczyć się myślenia poza schematami, Kopernik przygotował interdyscyplinarne warsztaty projektowania z wykorzystaniem technologii druku 3D.

Gdy w 2011 roku chirurg Anthony Atala zaprezentował wczesną fazę eksperymentalnego wykorzystania drukarki do produkcji zastępczych organów, był to – i jest nadal – najbardziej spektakularny sposób użycia technologii druku 3D. Anthony Atala jest dyrektorem Wake Forest Institute for Regenerative Medicine, gdzie kieruje pracami nad hodowlą i regeneracją tkanek i organów. Jego zespół rozwija eksperymentalną technologię produkcji, która pozwoli „drukować” tkanki ludzkie na zamówienie. Pomysł zaintrygował wielu ludzi, którzy chcą go rozwijać. Społeczność skupiona w projekcie BioCurious stwierdziła, że chociaż na pierwszy rzut oka realizacja wydaje się bardzo skomplikowana, to jednak podstawowe technologie są łatwo dostępne. I tak powstał pierwszy tutorial DIY drukowania materiału biologicznego. Trzeba tylko zhakować drukarkę atramentową, a potem… Tu ciekawych odsyłamy już do źródła: http://www.instructables.com/id/DIY-BioPrinter/
Druk 3D przeżywa szczyt zainteresowania. Drukuje się lub planuje wydrukować prawie wszystko: buty, obiektyw aparatu fotograficznego, warsztat tkacki, stację kosmiczną (autora tego ostatniego pomysłu będzie można poznać osobiście podczas festiwalu Przemiany już 5 września w Koperniku). Technologia pozwala na bardzo wiele, jej możliwości nie są jeszcze w pełni rozpoznane. Jednak chyba największą zaletą druku 3D jest fakt, że jest on dostępny niemal na wyciągnięcie ręki. Rewolucyjnie skraca ścieżkę od pomysłu do realizacji. Bez fabryk, bez skomplikowanych linii produkcyjnych nasze idee już wkrótce będą szybko i łatwo drukowalne. Dlatego warto zaprząc druk 3D do produkcji rzeczy o całkiem nowych funkcjonalnościach. Nie poprzestawać na prostym odtwarzaniu znanych przedmiotów codziennego użytku. Technologia stawia coraz mniejszą barierę naszej wyobraźni.
Chcecie sprawdzić jak to jest? Chcecie poznać zalety i wady technologii? Interdyscyplinarne warsztaty projektowania w Koperniku pozwolą wam posiąść wiedzę o druku 3D. To, jak ją wykorzystacie, zależy tylko od was samych. Narzucamy dwa ograniczenia: produkt, który powstanie ma być niewielkich rozmiarów i ma odpowiadać na hasło „zdrowy człowiek w zdrowym mieście”. Zapraszamy studentów nauk przyrodniczych, inżynierii, projektowania, zarządzania. Każdy/każda z was przyjmie konkretną rolę w grupie projektowej, zgodną ze swoim wykształceniem. Wszyscy przejdziecie przez cały proces produkcji: od koncepcji do realizacji. Podejmijcie wyzwanie i zaprojektujcie produkt, który zainicjuje pozytywną zmianę społeczną lub poprawi jakość życia mieszkańców miasta.
SZCZEGÓŁY:
Zapisy: 26 sierpnia – 11 września; www.uzdrowisko.kopernik.org.pl
Warsztaty: 23–27 września 2013 r.; Centrum Nauki Kopernik, Warszawa; udział bezpłatny.

Zarys scenariusza:
Stworzymy pięć czteroosobowych grup. Każda z nich przejdzie drogę od pomysłu do produkcji, podobną do tej, jaką przechodzą twórcy każdego eksponatu w Koperniku, zanim trafi on na wystawy. Pracując w interdyscyplinarnych zespołach, uczestnicy warsztatów nauczą się, jak przekazywać innym specjalistom swój punkt widzenia i jak efektywnie współpracować. Na koniec projekty przybiorą trójwymiarową formę – na drukarce 3D wydrukujemy prototypy lub gotowe do użytku elementy finalnych produktów. Oczekujemy, że w wyniku warsztatów powstaną niewielkie, przenośne przedmioty, które można produkować seryjnie, a następnie np. samodzielnie składać w domu.
Prowadzący:
Karolina Perrin – autorka wielu wystaw interaktywnych na całym świecie. Kilka lat temu wygrała konkurs na projekt galerii Bzzz! – przestrzeni dla najmłodszych w Koperniku.
Paweł Balcerzak i Maciej Sobczak -  przedstawiciele firmy inno – NPD, realizującej m.in. projekty z zakresu wzornictwa przemysłowego. Poprowadzą wykład o zarządzaniu dizajnem.
Damian Wierbiłowicz – przedstawiciel studia projektowego 13Devils Workshop, zajmującego się m.in. wydrukami 3D.
Irena Cieślińska – wicedyrektorka Centrum Nauki Kopernik, dziennikarka publikująca w wielu czasopismach popularnonaukowych, laureatka licznych nagród.
Zapraszamy do udziału w warsztatach:
Studentów nauk przyrodniczych (chemia, fizyka, biologia, medycyna) – będą pełnić funkcję tzw. architektów treści, odpowiedzialnych za koncepcję, pozyskiwanie i opracowania danych, poszukiwanie naukowych źródeł.
Studentów projektowania (wzornictwa, architektury, architektury krajobrazu) – zadbają o formę, estetykę i funkcjonalność produktu.
Studentów inżynierii (np. mechatroniki) – wejdą w rolę konstruktorów, odpowiadać będą także za obsługę drukarek 3D.
Studentów zarządzania dizajnem lub zarządzania – będą odpowiedzialni za przygotowanie strategii marketingowej dla produktu i zarządzanie pracą zespołu.

Program Uzdrowisko Warszawa jest realizowany w ramach projektu KiiCS (Knowledge Incubation in Innovation and Creation for Science) I finansowany ze środków 7 Programu Ramowego.

Patroni medialni programu Uzdrowisko Warszawa: Cogito, dlastudenta.pl, Fpięć, Futu Paper, Purpose, Przekrój, Radio RDC, Stolica, ulicaekologiczna.pl.


Viewing all articles
Browse latest Browse all 179

Trending Articles


TRX Antek AVT - 2310 ver 2,0


Автовишка HAULOTTE HA 16 SPX


POTANIACZ


Zrób Sam - rocznik 1985 [PDF] [PL]


Maxgear opinie


BMW E61 2.5d błąd 43E2 - klapa gasząca a DPF


Eveline ➤ Matowe pomadki Velvet Matt Lipstick 500, 506, 5007


Auta / Cars (2006) PLDUB.BRRip.480p.XviD.AC3-LTN / DUBBING PL


Peugeot 508 problem z elektroniką


AŚ Jelenia Góra