Już pod koniec sierpnia w Łodzi odbędzie się Cohabitat Make – impreza podsumowująca ogólnopolską kampanię finansowania społecznościowego prowadzoną przez fundację Cohabitat. Wydarzenie będzie miało charakter zlotu adeptów technologii open source wykorzystywanej w budownictwie, elektronice, ogrodnictwie czy pozyskiwaniu energii odnawialnej.
Spotkanie odbędzie się w Łodzi w dniach 27 sierpnia – 1 września 2013 roku. Gospodarzem imprezy jest Fab Lab Łódź mieszczący się w dawnych zakładach włókienniczych WI-MA (ul. Piłsudskiego 135), natomiast organizatorami zlotu są fundacja Cohabitat i stowarzyszenie OSBN. Jako pierwsze w Polsce, w tak dużej skali, spotkanie jest finansowane w oparciu o składki społecznościowe uczestników i sympatyków.
W ciągu pięciu dni, w pofabrycznej przestrzeni, odbędą się warsztaty, wykłady, panele dyskusyjne oraz wystawy. W wydarzeniach zaplanowanych podczas Make weźmie udział ponad 350 uczestników z Polski oraz Europy.Na Cohabitat Make składają się dwie równolegle trwające imprezy. European Strawbale Gathering (27.08.-31.08.) czyli międzynarodowy konwent budownictwa alternatywnego, wykorzystującego naturalne i ekologiczne materiały jak słoma, glina czy drewno. Gospodarzem tej imprezy jest Ogólnopolskie Stowarzyszenie Budownictwa Naturalnego. Drugie wydarzenie to Make Camp (29.08.-1.09.) – ogólnokrajowy zlot twórców “zrób-to-sam”, hakerów i konstruktorów. By wspólnie tworzyć i odkrywać przyjadą tutaj pasjonaci druku 3D, elektroniki i urządzeń, artyści oraz aktywiści.
Podczas warsztatów powstanie wiele projektów bazujących na otwartych technologiach. Uczestnicy zbudują między innymi drukarkę 3D, kolektory słoneczne czy próbki przegród budowlanych ze słomy i gliny (jako wstęp do budowania z wykorzystaniem naturalnych technologii). W programie nie zabraknie też warsztatów poświęconych uprawom roślin, ogrodnictwu miejskiemu czy upcyclingowi i recyclingowi. Pomimo, że forma praktyczna będzie przeważała nad teoretyczną, istotną częścią będą wykłady i panele dyskusyjne. Podczas festiwalu usłyszymy między innymi o finansowaniu społecznościowym.
Ten pierwszy w Polsce zlot ma sprzyjać zintegrowaniu społeczności, nawiązywaniu kontaktów, wymianie doświadczeń i przede wszystkim zwiększaniu popularności alternatywnych rozwiązań i technologii w codziennym życiu.