Quantcast
Channel: Technologie – Ulica Ekologiczna
Viewing all articles
Browse latest Browse all 179

A gdyby tak mieć w swym ogrodzie nieco Brokilonu? Konkstrukcje, które żyją i rosną?

$
0
0

Driady z Brokilonu,  krainy opisanej w opowiadaniach i cyklu wiedźmińskim kultowego twórcy fantasy, Sapkowskiego, zamieszkiwały szałasy z posplatanych, żyjących gałązek – Te domki rosną! Mają listki! – czytamy – Są z żywego drzewa. Żadna driada, nigdy, nie skrzywdzi drzewa, rąbiąc je czy piłując. One kochają drzewa. Potrafią jednak sprawić, by gałęzie rosły tak, by powstały domki.

żywa 1

Fantazja twórców może być nieograniczona żadną logiką, a kres możliwości w akcji książek wytycza jedynie ich wyobraźnia. A jednak to, co opisał Sapkowski, nie jest rzeczywistością utopijną w naszej rzeczywistości. W zasadzie, jeżeli planuje się postawienie w swym ogrodzie altany, może lepiej… ją posadzić?

To, co wydaje się pomysłem scenografów z adaptacji powieści fantasy, jest jak najbardziej osiągalne.  Wystarczy, że zdecydujemy się na żywą architekturę! Co to znaczy?

żywa 2

By zrozumieć fenomen architektury, która żyje i rośnie, trzeba przywołać nazwę salix viminalis, oznaczającą jedną z odmian wierzby. Place zabaw, świątynie ślubne, altany, pawilony, ławki, kokony, tunele – tu możliwości są ograniczone tylko przez nasze zachcianki. Czegokolwiek nie zapragniemy w przestrzeni ogrodu, którą chcemy zapełnić – może to żyjącym drzewem wspomnianej wierzby.

Konstrukcje wykonane z salix viminalis, po zasadzeniu ich w ziemi, mogą ożywiać nasz ogród i towarzyszyć nam przez wiele lat. Co istotne, nie trzeba na nie latami czekać – stają się one zielone już w pierwszym sezonie po zasadzeniu. Do ich tworzenia nie używa gotowych matryc, a do pracy wykorzystuje tylko ekologiczne materiały i pracę ręczną, co gwarantuje niepowtarzalność żyjących elementów architektury ogrodowej.

żywa 3

Żywa architektura zrodziła się z fascynacji plecionkarstwem, jednej z najstarszych dziedzin rzemiosła na świecie oraz wyplataniem jako alternatywą dla gotowych, kupionych i sztucznych produktów. Konstrukcje, które projektujemy i stawiamy mogą pełnić funkcje użytkowe, służąc do odpoczynku, schronienia czy zabawy, oraz estetyczne – nadając miejscu, w którym powstają zupełnie nowy wizerunek – mówi Justyna Świerczek z jedynej działającej w Polsce grupy projektowo-ogrodniczej, zajmującej się tworzeniem żyjącej architektury.

żywa 4

Pierwsze tego typu obiekty na świecie pojawiły się już w latach 70-tych ubiegłego wieku. Wtedy to niemiecki plecionkarz, Hans Peter Sturm, szukając nowych sposobów wykorzystania swojej profesji, wpadł na pomysł powiększenia i zasadzenia formy, która dotychczas była koszykiem. W ten sposób powstała pierwsza żywa altana.

Dzisiaj takich obiektów na świecie jest mnóstwo, największe z nich są ogromne i sięgają nawet 50 metrów długości i 16 metrów wysokości. Najstarsze mają ponad 20 lat i do dzisiaj, rokrocznie zazieleniają się, służąc lokalnym społecznościom.

żywa 5

Brokilon opisywany był jako niedostępna kraina. Może Sapkowski nieco przesadził? Może nie jest nieosiągalnym mieć jego kawałek w pobliżu? Gdy obok nas żyją ludzie, którzy potrafią sprawić, by gałęzie rosły tak, by powstały domki.


Viewing all articles
Browse latest Browse all 179

Trending Articles


TRX Antek AVT - 2310 ver 2,0


Автовишка HAULOTTE HA 16 SPX


POTANIACZ


Zrób Sam - rocznik 1985 [PDF] [PL]


Maxgear opinie


BMW E61 2.5d błąd 43E2 - klapa gasząca a DPF


Eveline ➤ Matowe pomadki Velvet Matt Lipstick 500, 506, 5007


Auta / Cars (2006) PLDUB.BRRip.480p.XviD.AC3-LTN / DUBBING PL


Peugeot 508 problem z elektroniką


AŚ Jelenia Góra