Słoma przez wieki była popularnym materiałem budowlanym. Znajdziemy ją w strzechach, w uszczelnieniu ścian i jako składnik glinianych cegieł. Teraz słoma powraca jako budulec w postaci sprasowanych kostek! W Polsce powstało już ponad 30 domów ze słomy. Brzmi inspirująco?
Pierwsi na pomysł budowania domów z kostek sprasowanej słomy wpadli osadnicy w amerykańskim stanie Nebraska. Stosowali oni kostki do stawiania ścian nośnych. Najstarsze domy wznoszone tą techniką mają dziś ponad 100 lat! W latach 70. XX wieku nastąpiło ponowne odkrycie tej techniki, która obecnie zdobywa popularność na całym świecie, także w Polsce.
Kostki sprasowanej słomy są coraz popularniejszym materiałem budowlanym z prostych powodów. Mają dobrą termoizolację, powstają w sposób przyjazny środowisku, są tanie i dość uniwersalne. Nadają się zarówno do stawiania ścian nośnych domu, jak i do wypełniania ścian w konstrukcjach szkieletowych. Mogą także służyć jako materiał do termoizolacji gotowych już budynków i z powodzeniem zastępować nieekologiczny styropian.
Zastanawiasz się nad własnym domem ze słomy? To świetnie się składa, bo właśnie pojawiło się pierwsze polskojęzyczne wydanie „Podręcznika budowania domów z kostek słomy”, autorstwa profesora Gernot’a Minke i doktora Benjamin’a Krick’a. To prawdziwe kompendium wiedzy! Znajdziesz tu moc praktycznych wskazówek, począwszy od tego, jak przygotować kostki słomy, aż po przeróżne sposoby wykańczania ścian.
Autorzy podręcznika prezentują ponad 30 inspirujących projektów domów, które zostały wybudowane w Polsce. Każdy projekt możesz obejrzeć na zdjęciach, a w opisie poznasz jego szczegóły techniczne. Wśród przykładów znajdziesz zarówno domki rekreacyjne, jak i mieszkalne, a także wielopiętrowe budynki użyteczności publicznej.
Podręcznik przyda się zarówno inżynierom, architektom, budowniczym, każdemu kto chciałby zamieszkać w domu z kostek słomy. Jeśli szukasz inspiracji i fachowej wiedzy, zajrzyj na stronę Fundacji Cohabitat – KLIK!