W Krakowie oddano do użytku pierwszy w Polsce budynek, którego elewacja wykonana jest na bazie cementu fotokatalitycznego. Cement ten ma działanie samooczyszczające, a także redukuje szkodliwe zanieczyszczenia w powietrzu otaczającym elementy wykonane z jego użyciem.
W tym projekcie zastosowano panele elewacyjne z betonu architektonicznego (Glass Reinforced Concrete -GRC) zawierającego cement TioCem®.
Położenie budynku w centrum miasta oraz wzmożonych ruch samochodowy to czynniki, które zaważyły na zastosowaniu wyrobów wykonanych w technologii TX Active® (międzynarodowa technologia fotokatalitycznych wyrobów betonowych). Ta realizacja wpisuje się w priorytety budownictwa zrównoważonego tj. dokładanie wszelkich starań, w tym wykorzystywanie nowoczesnych technologii, aby podnosić standard życia oraz by dbać o środowisko oraz dobro i zdrowie mieszkańców.
Producenci zapewniają, że betony wykonane na bazie TioCem, swoje wyjątkowe właściwości zachowują przez cały okres „życia” takiego elementu, gdyż katalizator odpowiedzialny za tę właściwość nie zużywa się w procesie oczyszczania. Motorem napędowym procesu oczyszczania i redukcji zanieczyszczeń jest promieniowanie słoneczne (UV).
Oprócz redukcji szkodliwych związków obecnych w powietrzu (np. pochodzące ze spalin z silników samochodowych) wyroby na bazie cementu TioCem® posiadają właściwości samoczyszczące z różnego rodzaju substancji organicznych. Ograniczony także zostaje rozwój grzybów, porostów i gromadzenie się brudu, co zwiększa walory estetyczne takiej nawierzchni. Powierzchnie te nie nagrzewają się tak jak tradycyjny beton, dzięki temu klimatyzacja w budynku jest bardziej efektywna, a także zmniejszony jest efekt „miejskiej wyspy ciepła”. Produkty te można efektywnie wykorzystać w wykonywaniu np. chodników oraz elewacji i dachów budynków w centrach miast.
Naukowy dowód skuteczności fotokatalizatora w postaci nanometrycznego dwutlenku tytanu został potwierdzony w międzynarodowym projekcie PICADA (Photocatalitic Innovative Coverings Applications for Depollution Assessment), finansowanym przez Unię Europejską oraz w wielu innych badaniach i obiektach referencyjnych.