Mieszkańcy Jaworzna mogą sprawdzić potencjalną drogę swojej kupy do podmiejskiej oczyszczalni. Osoby z innych miast natkną się na rozbrajający komunikat: „Miejsce, w którym chcesz dodać kupę, znajduje się poza obszarem Jaworzna”.
Miejskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji w Jaworznie prowadzi modernizację i rozbudowę miejskiej sieci kanalizacyjnej. Spółka skorzystała z okazji i stworzyła stronę gdziejestmojakupa.pl, na której znajduje się symulator drogi, jaką musi przebyć kupa spod konkretnych adresów do miejskiej oczyszczalni Jeleń-Dąb.
Kwestia zanieczyszczonej wody dotyczy absolutnie całego świata. Gdziejestmojakupa.pl podaje, że obecnie 2,6 miliarda ludzi na świecie wciąż nie ma dostępu do toalety. Bez systemu kanalizacji nieczystości nie mają dokąd odpłynąć, to jasne. A według Światowej Organizacji Zdrowia, aż 80% chorób jest bezpośrednio lub pośrednio związanych z zanieczyszczoną wodą lub brakiem systemów kanalizacyjnych.
Zabawa w śledzenie kupy jest akcją edukacyjną dla mieszkańców, krótkie filmy zamieszczone na stronie pokazują zalety kanalizacji oraz wady braku kanalizacji. W formie aplikacji można ją pobrać na smartfony, a na stronie MPWiK w Jaworznie dostępna jest wersja na PC. O kupie warto i trzeba rozmawiać, ponieważ z chwilą spuszczenia wody ona wcale nie przestaje istnieć.
Co zrobić, by zmniejszać zanieczyszczenie wody:
• nie wylewaj żadnych chemikaliów do miski ustępowej lub umywalki, czyli żadnych resztek lakierów, farb, pozostałości po doświadczeniach chemicznych lub z laboratorium fotograficznego.
• nie myj samochodu na ulicy, ponieważ razem z szamponem do mycia samochodu do gleby lub kanalizacji spłyną także resztki benzyny i oleju,
• używaj tylko takich proszków do prania, płynów do mycia naczyń lub mydeł, które są przyjazne dla środowiska (ulegają biodegradacji, nie zawierają fosforanów).
• nie używaj środków zawierających detergenty, chlor i związki alkaliczne do mycia naczyń i sztućców, pomimo płukania pozostają na powierzchni mytych przedmiotów skąd trafiają, również do naszego organizmu,
• za pomocą płytek testujących na zawartość azotanów (dostępne w aptece) możesz sam sprawdzić zawartość azotanów w wodzie pitnej. Możesz także zapytać o zawartość azotanów w zakładach wodociągowych,
• staraj się nie kupować ubrań, których nie można prać w wodzie, lecz trzeba czyścić chemicznie.
Więcej: gdziejestmojakupa.pl