Raingardens to projekt, który podbija przestrzeń publiczną w Australii. Deszczogródki oczyszczają wodę deszczową i pomagają tworzyć lepszy klimat w mieście.
Mieszkańcy Melbourne budują niewielkie ogródki filtrujące w miejscach, gdzie woda deszczowa spływa do kanalizacji. Filtracja deszczówki z zanieczyszczeń (olej, metale ciężkie, ptasie odchody, azot, fosfor) przebiega przez 3 warstwy grządek, na których jest stopniowo sypany żwir, piasek i ziemia. W tych warstwach sadzone są rośliny.
Raingarden ma także inną dobroczynną funkcję, istotną szczególnie dla mieszkańców Australii: osłabia siłę ulewnych deszczy towarzyszącym burzom. Deszczogródki zapobiegają erozji gleby i łagodzą negatywne skutki intensywnych opadów w mieście.
Deszczowe rabatki nie muszą być dodatkowo podlewane, upiększają otoczenie i zazieleniają miasto. Urzędnicy zachęcają mieszkańców do tworzenia raingardens – na stronie internetowej Melbourne Water znajdują się ogólne informacje, propozycje projektów oraz konkretne instrukcje dla osób, które chcą założyć swój raingarden. I takie działania przynoszą efekty – deszczogródki pojawiają się jak grzyby po deszczu! Obecnie jest ich w Melbourne 7 804, a docelowo ma ich być 10 000.
Źródło: raingardens.melbournewater.com.au
Zdjęcia: Flickr – Melbourne Water