Powstaje pierwszy w Polsce budynek z zewnętrznym wertykalnym ogrodem. Dokładnie na zachodniej elewacji nowej siedziby Fundacji na rzecz Nauki Polskiej, na warszawskim Mokotowie.
Budynek, do którego niebawem przeprowadzi się fundacja, wymagał gruntownego remontu i modernizacji. Od początku głównym założeniem były działania zgodne z zasadami budownictwa ekologicznego. I tak użyto wiele materiałów pochodzących z recyklingu. Będzie zbierana i ponownie wykorzystywana deszczówka i „szara woda” . Do ogrzewania zastosowano pompy ciepła zmniejszające zapotrzebowanie na energię. Przewidziano pełną segregację odpadów, w tym organicznych, które po odpowiednim przetworzeniu będą wykorzystane do nawożenia ,zielonej elewacji’. Pomieszczenia wewnątrz rozplanowano tak, aby maksymalnie wykorzystać światło dzienne do ich oświetlenia. Płaski dach odpowiednio wzmocniono, żeby zalegającego śniegu nie trzeba było usuwać, by mógł stanowić dodatkową osłonę termiczną.
I najatrakcyjniejsza część całego energooszczędnego planu, czyli pionowy ogród na frontowej elewacji. To 260 m2 powierzchni, ponad 20 gatunków roślin, w sumie około 17 000 roślin. Będą rośliny zimozielone, i kwitnące wiosną i latem – efekt ma być przez cały rok. Zielona ściana jest pierwsza, więc będzie też w pewnym sensie polem (ścianą) doświadczalnym. Kolejne lata pokażą, pewnie skorygują skład gatunkowy roślin i tym samym zmienią wygląd ściany. Do nawadniania użyty będzie specjalny automatyczny system podlewania (m.in deszczówką) i nawożenia (m.in. organicznymi odpadami). Taka zielona ściana to przede wszystkim doskonała izolacja budynku – ciepło zimą, chłodno latem. Poprawia również mikroklimat wewnątrz budynku i, oczywiście, ładnie wygląda. Prace trwają, ogród pionowy prawie gotowy. Zobaczymy, jak przetrwa zimę, jak będzie się prezentował przez cały rok. I czy stanie się wzorem, przykładem do naśladowania i argumentem, żeby zielone elewacje powstawały na ścianach budynków polskich miast?
Strona fundacji: www.fnp.org.pl
Zdjęcia autora