Połączenie papieru i wody budzi raczej niefortunne skojarzenia. Jednak w przypadku Drinkable Book nie oznacza to katastrofy. Wręcz przeciwnie.
Dr Theresa Dankovich z uniwersytetu w Pittsburghu opracowała projekt prostego filtra do wody w formie książki. Kartki specjalnego papieru po kryte są warstwą nanosrebra, co pozwala skutecznie usunąć bakterie i zanieczyszczenia. Wystarczy włożyć arkusz do specjalnego pojemnika i wlać tam brudną ciecz, aby rozpocząć proces filtrowania. Każda ręcznie robiona strona pAge Drinking Paper może uzdatnić nawet 100 litrów wody, co wystarczyłoby dla jednej osoby na miesiąc. Ten wynalazek może uratować życie wielu ludziom, szczególnie w krajach, gdzie utrudniony jest dostęp do wody pitnej.
Książka stanowi także poradnik dotyczący uzdatniania wody (w języku angielskim i lokalnym).
W chwili obecnej nie można jej kupić, ale pilotażowo rozprowadzono ją w Kenii , Bangladeszu, Ghanie czy Haiti.
Trwają prace nad masową produkcją papieru, tym razem w formie Folia Water. Arkusze filtrujące mają być tanie, zgodnie z hasłem przewodnim „Paper for pennies, water for millions” (papier za grosze, woda dla milionów). Każdego roku na świecie ponad 1,8 miliona dzieci umiera z powodu chorób wywołanych przez zanieczyszczoną wodę. Folia Water ma to zmienić.
Projekt The Drinkable Book otrzymał główną nagrodę w konkursie Design Intelligence Award 2016. Całkowicie zasłużenie.
Strona projektu: pagedrinkingpaper.com
Artykuł Książka ratująca życie – Drinkable Book pochodzi z serwisu Ulica Ekologiczna.